Valkeakoskelainen ehdokas ei noussut Keskustan puoluejohtoon
Antti Kaikkonen jatkaa Keskustan puheenjohtajana. Valkeakoskelainen Petra Shulze Steinen sai varapuheenjohtajavaalissa 554 ääntä.

Valkeakoskelainen kaupungin- ja aluevaltuutettu Petra Schulze Steinen ei tullut valituksi keskustan varapuheenjohtajaksi puoluekokouksessa 5.–7. kesäkuuta Tampereella.
Schulze Steinenin lisäksi puolueen varapuheenjohtajaksi pyrki Pirkanmaalta myös kansanedustaja, eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja Jouni Ovaska. Hänkään ei tullut valituksi.
Toimittajan paikan päältä tavoittama Petra Schulze Steinen kertoi olevansa tyytyväinen tulokseensa kansanedustajien värittämässä varapuheenjohtajakisassa.
Hän ei kuitenkaan halunnut arvioida, veivätkö kaksi pirkanmaalaista ehdokasta ääniä toisiltaan. ”En lähde spekuloimaan. Tämä on politiikkaa, ja äänet on annettu.”
Kaikkonen jatkokaudelle
Tampereen messu- ja urheilukeskukseen eli Pirkkahalliin viikonlopun ajaksi kokoontunut keskustaväki valitsi lauantaina 6. kesäkuuta Antti Kaikkosen jatkokaudelle puolueen puheenjohtajaksi.
Kaikkosella ei ollut vaalissa vastaehdokkaita. Myös puoluesihteeri Antti Siika-aho valittiin jatkoon ilman vastaehdokkaita.
Jatkokaudelle varapuheenjohtajiksi valittiin Hilkka Kemppi ja Markus Lohi. Puolueen varapuheenjohtajistoon nousi uutena kasvona Savo-Karjalan vaalipiirin kansanedustaja Markku Siponen.
Varapuheenjohtajavaalissa annettiin yhteensä 1 462 ääntä. Äänikuningattareksi nousi Kemppi 1 206 äänellä. Siponen sai 935 ja Lohi 792 ääntä.
Varapuheenjohtajavaalissa Schulze Steinen keräsi 554 ääntä ja Ovaska 652 ääntä.
Ehdolla varapuheenjohtajaksi oli myös Lapin aluevaltuutettu Karoliina Harjuoja Torniosta. Harjuojan äänisaalis oli 244 ääntä.


Kommentit